Fotografowanie dzieci

(1)_ dzieciFotografowanie dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, nie należy to prostych zadań i wymaga cierpliwości oraz empatii. Dla niektórych będzie to wyzwaniem, a dla innych radością. Pojawienie się nowego członka rodziny, zachęca nas do pstrykania mu zdjęć. Jak zatem poradzić sobie umiejętnie z uwiecznieniem codziennych chwil do rodzinnego albumu?

Postaw na naturalność

Najbardziej niezwykłe ujęcia powstają zwykle podczas spontanicznej zabawy. Jeśli poinstruujemy dziecko, jak ma ono stanąć i kiedy się uśmiechnąć, to efekt może być czasem mizerny. Typowo pozowane zdjęcia, mogą nie odzwierciedlać dziecięcej radości i naiwności, ponieważ nasza pociecha będzie bardziej przejęta prawidłowym zastosowaniem się do udzielonych instrukcji fotografa, niż byciem sobą. Podczas wykonywania zdjęć z ukrycia, warto zrezygnować z lampy błyskowej, która może rozproszyć dziecko i przerwać zabawę. Jeśli chcemy jeszcze bardziej rzeczywistych zdjęć, to można robić je z perspektywy widzianej przez naszą pociechę. W tym celu wystarczy przykucnąć lub usiąść na podłodze.

Najlepszy efekt przynosi fotografowanie w naturalnym świetle, ponieważ możemy tutaj liczyć na miękkie światło i małą głębię ostrości. Przydaje się to szczególnie, jeśli filujemy na zrobienie portretu. Przez rozmyte tło skupiamy całą uwagę na twarzy dziecka. Pamiętajmy o tym, że niemowlętom czy dzieciom w wieku przedszkolnym nie pstrykamy zdjęć z użyciem lampy błyskowej, która może mieć negatywny wpływ na zdrowie ich oczu, a także może je wystraszyć i ze zdjęcia nici.

Nie zwracaj na siebie uwagi

Im mniej szumu robimy wokół siebie, tym dziecko jest mniej zainteresowane tym, że próbujemy zrobić mu zdjęcie. Im mniej sprzętu ze sobą targamy, tym dziecko czuje się swobodniej. Profesjonalne oświetlenie skrępuje je, a nawet może wystraszyć i koniec sesji. Warto przeobrazić fotografowanie w zabawę, nie mówiąc maluchowi, że uczestniczy w sesji fotograficznej. Wówczas unikniemy pozowania, robienia sztucznych min, co zabiera im naturalności, o którą właśnie nam przecież chodzi najbardziej. Warto do akcji włączyć gadżety z ulubionych bajek, które porwą dziecko w świat zabawy. Takie wybuchy śmiechu wychodzą na zdjęciach najlepiej, co jest wspaniałym wspomnieniem na długie lata.

Konsultacje: przedszkole Kulka w Luboniu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.